czwartek, 29 listopada 2012

Cała Polska czyta dzieciom w GBP w Czudcu


Cała Polska czyta dzieciom

Kampania społeczna Cała Polska czyta dzieciom znana jest chyba każdemu. Została rozpoczęta w 2001 r. przez Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom.

Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że codzienne czytanie swoim pociechom jest bardzo ważne. Rozwija ono ich wyobraźnię, umożliwia poszerzenie zasobu słownictwa, ułatwia naukę, rozwój mowy, rozwija wrażliwość, buduje i wzmacnia więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem. To tylko kilka zalet, bo jest ich oczywiście o wiele więcej. To wszystko ważne jest szczególnie w dzisiejszych czasach, w których w wielu domach króluje telewizor i komputer, a książki kurzą się na półkach (o ile w ogóle na nich są). Warto znaleźć choć kilkanaście minut dziennie na to, by wraz z dzieckiem wybrać się w bajkowy świat. Niech wspólne czytanie stanie się codziennym rytuałem.

O kontakt dziecka z książką dbają nie tylko rodzice, ale też biblioteki, przedszkola i szkoły. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu w związku z kampanią odbywają się spotkania z dziećmi uczęszczającymi na co dzień do czudeckiego Przedszkola Publicznego.

Tradycją stało się już, by do uczestnictwa w akcji zapraszać znane i cenione osobistości.. 24 października na wspólnym czytaniu byli obecni należący do Rady Gminy Czudec pan Kazimierz Banaś (wiceprzewodniczący Rady Gminy) oraz pan Stanisław Kołodziej (przewodniczący Komisji Spraw Społecznych przy Radzie Gminy). Ze Złotej Listy książek utworzonej przez Fundację wybrano fragmenty jednego z utworów Jana Brzechwy - Szelmostwa Lista Witalisa.


Na początek pragnę wspomnieć o tym, co ukazało mi się tuż po przekroczeniu progu sali, w której miało się to czytanie odbywać. Od pierwszych chwil dało się odczuć ciepły, kameralny i nieco bajkowy nastrój. Wpływ na to miał wystrój, o który zadbała Biblioteka. Na środku można było zobaczyć duże krzesło nakryte chustami, wokół którego ustawione były pluszowe zabawki. W tle widoczny był stoliczek, na którym stała lampa naftowa.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej, bo dostosowanej do wieku dzieci, prezentacji gminy (m. in. przy pomocy ilustracji). Następnie pani dyrektor Elżbieta Kocurek przedstawiła przedszkolakom zaproszonych gości, przybliżyła sylwetkę Jana Brzechwy oraz wyjaśniła słuchaczom znaczenie słów szelmostwa i szelma, które obecnie nie są już często używane. Wtedy zaproszeni goście przystąpili do czytania.

Czytana przez nich bajka opowiadała o Lisie Witalisie, który został wybrany przez zwierzęta na przywódcę. Okazało się, że był on przebiegłym oszustem, który kierował się jedynie chciwością. Popełniał kolejne tytułowe szelmostwa. W końcu wyszły one na jaw i lis za swoje czyny został oczywiście ukarany. Morał tego utworu był prosty i czytelny dla dzieci.

24 listopada gośćmi Biblioteki byli natomiast pan Stanisław Kiebała (lekarz) oraz pani Małgorzata Kiebała (pracownik medyczny). Na ten dzień zaplanowano czytanie dwóch utworów. Pierwszy z nich, Chory kotek Stanisława Jachowicza, wiązał się z profesją zaproszonych gości. Jak zwykle zadbano o całe otoczenie. Dzieci zobaczyć mogły więc zaaranżowane łóżeczko, w którym, otulony kocami, leżał duży pluszowy kot. Pan doktor, ubrany w kitel, odczytał wierszyk, a następnie zadał kilka pytań z nim związanych. Poruszony został temat łakomstwa. Dzieci usłyszały, że nie wolno się objadać (szczególnie niezdrowymi rzeczami).


Drugim czytanym tekstem, tym razem przez panią Małgorzatę Kiebałę, były Siedmiomilowe buty autorstwa Jana Brzechwy. Obok krzesła, na którym zasiadła, poustawiane były w rzędzie różnego rodzaju buty. Może któreś z nich rzeczywiście miały czarodziejską moc? Kto wie.

To bardzo ważne, że pracownicy Przedszkola i Biblioteki dbają o to, by dzieci miały kontakt ze słowem czytanym. Cieszę się też, że wymienieni przeze mnie goście październikowego i listopadowego spotkania znaleźli chwilę czasu i przede wszystkim chęci, by przyłączyć się do tej ważnej akcji.

10 komentarzy:

 1. "Cała Polska czyta dzieciom" to naprawdę świetna akcja. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której moje dziecko (o ile będzie mi dane je kiedyś mieć) nie będzie miało kontaktu z książkami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzę, że "nasze" (mam tu na myśli ten nasz blogowo-recenzencki światek) dzieci pod tym względem na pewno nie będą zaniedbane. I dobrze! :)

   Usuń
 2. to na prawdę wspaniała akcja, właśnie mi przypomniałaś że miałam pochwalić się na blogu, że zaczęliśmy wieczorne czytanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że dzięki tej notce powstała Twoja dotycząca wspólnego wieczornego czytania. :)

   Usuń
 3. Biblioteka w Czudcu wykazała się wspaniałą inicjatywą w propagowaniu tej akcji. Miło jest czytać o takich pomysłowych przedsięwzięciach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też bardzo cieszy takie podejście i zaangażowanie. :)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, brawa się jak najbardziej należą! :)

   Usuń
 5. Trzeba popierać takie akcje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna kampania, oby trwała jak najdłużej! :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...