piątek, 7 grudnia 2012

Zwierzęta wokół nas. Cztery pory roku


Recenzja nr 51, Zwierzęta wokół nas. Cztery pory roku

Dziś zaprezentuję Wam pięknie wydaną książkę o zwierzętach zamieszkujących pola, parki, lasy i łąki. Znajdą w niej wiele przydatnych i przede wszystkim ciekawych informacji nie tylko dzieci, do których głównie skierowana jest ta pozycja, ale także i ich rodzice. We wstępie czytamy m.in.: Ta książka pomoże nam z większym zrozumieniem spojrzeć na naszych czworonożnych lub skrzydlatych sąsiadów. Pozwoli zauważyć zwierzęta zamieszkujące łąki czy parki, odwiedzające obrzeża miast i rabaty kwiatowe. [1]

Gdy tylko wzięłam książkę do ręki, od razu przyszły mi do głowy znane mi z dzieciństwa publikacje z serii Patrzę - Podziwiam - Poznaję oraz Tajemnice Zwierząt. W  początkowych klasach szkoły podstawowej uzbierałam dość sporą ich  kolekcję.  To z nich właśnie, poza oczywiście programami telewizyjnymi typu Zwierzęta Świata (które także uwielbiałam), czerpałam swoją wiedzę na interesujące mnie tematy.

Teraz, już po przeczytaniu, mogę napisać, że książka ta nie tylko przypomina wspomniane przeze mnie serie wydawnicze, ale przede wszystkim łączy w sobie najlepsze cechy tamtych cykli. Podobnie jak i one, wydana jest na dobrej jakości papierze kredowym, ma twardą okładkę, a wewnątrz niej są doskonałej jakości ilustracje. Po wspomniane Tajemnice zwierząt sięgnęłam po raz pierwszy w wieku ok. 8 lat. Jeśli chodzi o recenzowaną pozycję, to wydaje mi się, że zainteresuje też nieco młodsze dziecko, ponieważ ilość tekstu nie jest dla takiego małego odkrywcy przytłaczająca, a większość wielu stron zajmują bardzo dokładne i szczegółowe ilustracje i szkice. Wydaje mi się więc wprost idealnym wprowadzeniem do korzystania z zawierających większą ilość tekstu książek o podobnej tematyce.

Mamy tu dwadzieścia osiem rozdziałów opowiadających o poszczególnych gatunkach zwierząt (takich jak choćby wróbel zwyczajny, szpak, mysz zaroślowa, pszczoła miodna, dzięcioł duży, wiewiórka pospolita). Pomiędzy nimi możemy znaleźć jeszcze dodatkowe rozdziały: Co robią wiosną, Kwiaty o każdej porze roku, Co robią latem, Kolory na śniegu, Życie drzewa, Co robią jesienią, Zima za oknem, Co robią zimą. Są one świetnym uzupełnieniem tych opowiadających o poszczególnych zwierzętach. Na koniec wspomnę też o czytelnym spisie treści,  Słowniczku oraz Indeksie. Dobrze dobrany krój pisma, dokładna korekta, brak przesadnego natłoku informacji w tekście sprawia, że książka nadaje się do samodzielnego czytania przez dziecko.

Publikacja opowiada o zwierzętach, które możemy zobaczyć na własne oczy, więc tak jak napisano we wstępie, pomoże poznać gatunki typowe dla naszego środowiska geograficznego i klimatu. Zachęca więc ona nie tylko do czytania i poznawania nowych szczegółów z ich życia, ale sprawia, że chce się wyjść, by odszukać choć niektóre omówione w niej ssaki, ptaki, płazy czy owady.

Przypisy:
1. s. 5

Zwierzęta wokół nas. Cztery pory roku, pomysł i projekt: Eleonora Barsotti, tekst: Renzo Barsotti, ilustracje: M. Mantovani, G. Masoni, M. Di Lorenzo, autor polskiego tekstu: Patrycja Zarawska, Wydawnictwo Debit, Bielsko-Biała 2012.

Za możliwość zapoznania się z tą publikacją dziękuję Wydawnictwu Debit.

7 komentarzy:

 1. Wprost nie mogę oderwać wzroku od tej okładki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Serię "Pastrzę..." bardzo dobrze wspominam. Zawsze lubiłam tego typu książki. Ta ma przepiękną okładkę, a i opis zawartości brzmi zachęcająco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też zawsze lubiłam tego typu książki. Szczególnie wtedy, gdy byłam dzieckiem i chciałam się wielu rzeczy dowiedzieć. :)

   Usuń
 3. Ciekawa okładka, sama książka na pewno też.:))

  OdpowiedzUsuń
 4. To książka wprost dla mojego syna, uwielbia wszelkie zwierzęta.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...