wtorek, 19 lutego 2013

Dariusz Rekosz "Detektywów para - Jacek i Barbara. Żółta walizka"


Recenzja nr 67, Dariusz Rekosz "Detektywów para - Jacek i Barbara. Żółta walizka"

Niedawno pisałam o pierwszej części cyklu powieści detektywistycznych dla nastolatków, których głównymi bohaterami jest dwójka podwórkowych przyjaciół - Barbara i Jacek. Dziś czas na zrecenzowanie drugiego tomu przygód nastoletnich detektywów.

Podobnie jak ma to miejsce w Tajemniczej szafie, tak i tutaj narratorem jest sąsiad tytułowych bohaterów. Tym razem dwójka przyjaciół wybiera się w deszczowe popołudnie na casting do filmu reklamowego odbywający się w osiedlowym centrum handlowym. W jego trakcie okazuje się, że w pomieszczeniu grasuje złodziej. Uwagę detektywów-amatorów przykuwa kobieta w okularach, a potem mężczyzna poruszający się o kulach...


Kilka dni później Basia i Jacek wyruszają pociągiem do babci Jadzi. W trakcie podróży pomagają rozwikłać  zagadkę zaginięcia walizki jednej z pasażerek. Jak się okazuje, wystarczy tylko ruszyć głową. Rozwiązanie okazuje się prostsze, niżby się mogło wydawać. Podczas tej wycieczki na jednej ze stacji trafiają też na kogoś, kto może mieć związek z kradzieżą w centrum handlowym.

Niewątpliwymi atutami książki są ilustracje autorstwa legendarnego Bohdana Butenki, przystępny język i wartka akcja. Zwróciłam też uwagę na umieszczenie w niej ciekawych zadań i zagadek matematycznych. Bohaterowie zastanawiają się np. co to za liczba, która ma tyle samo zer oraz liter w swojej nazwie. Jeśli chodzi o minusy, po raz kolejny mogłabym napisać o zbyt nieprawdopodobnych wydarzeniach i zbiegach okoliczności, ale moim zdaniem literatura dziecięca i młodzieżowa rządzi się trochę innymi prawami i to, czego nie zaakceptowałabym w powieści detektywistycznej dla dorosłych, tutaj nie razi.

Pod względem korekty i wyglądu nie mam książce nic do zarzucenia. Mamy tu twardą i ciekawie zaprojektowaną okładkę, nie natrafimy na literówki czy błędy w tekście, a krój pisma nie męczy oczu, dzięki czemu młodzież chętniej sięgnie po tę powieść. Podobnie jak poprzednią część, tak i tę polecam do czytania dzieciom w wieku od około dziewięciu lat.

Dariusz Rekosz, "Detektywów para - Jacek i Barbara. Żółta walizka", ilustr. Bohdan Butenko, Wydawnictwo Dreams, Rzeszów 2012.

Za możliwość poznania dalszych losów Jacka i Barbary dziękuję Wydawnictwu Dreams.P.S. Przy okazji przypominam, że od niedawna można kupić najnowszy tom przygód Basi i Jacka pt. Naszyjnik królowej.

Książka przeczytana w ramach wyzwania Polacy nie gęsi.

7 komentarzy:

 1. Fajnie, że wreszcie ktoś pomyślał wreszcie o nastolatkach. Ciągle tylko Siesicka i Musierowicz, tak jakby dzisiaj już nikt nie pisał tego typu książek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. :) Żałuję, że książki te nie wyszły kilkanaście lat temu. :)

   Usuń
 2. Książki Dariusza Rekosza bardzo lubię - tej jeszcze nie czytałam, ale może się z nią zapoznam :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie było to dopiero drugie spotkanie (po "Tajemniczej szafie") z twórczością tego autora. :)

   Usuń
 3. Coś dla mojej młodszej siostry :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...