niedziela, 10 marca 2013

Lara Bergen "Zośka Bohaterka"


Recenzja nr 71, Lara Bergen "Zośka Bohaterka"

Tydzień temu pisałam Wam o ukazaniu się w Polsce pierwszych dwóch części przygód Zośki, którą powołała do życia amerykańska pisarka Lara Bergen. Podzieliłam się wtedy z Wami moimi wrażeniami po przeczytaniu Zośki Wspaniałej. Dziś napiszę Wam o drugim tomie, którego tytuł brzmi Zośka Bohaterka.

Akcja tej powieści toczy się bezpośrednio po wydarzeniach, które miały miejsce pod koniec pierwszej części cyklu. Tytułowa bohaterka (nomen omen) nadal ma osiem lat i jest uczennicą trzeciej klasy szkoły podstawowej.


Zośka ratuje kilkuletnią Elę przed wbiegnięciem pod koła samochodu. Następnego dnia wydarzenie to jest tematem numer jeden w szkolnym autobusie. Zośka stwierdza, że od tej chwili to właśnie przydomek Bohaterka będzie najlepiej do niej pasował. Czuje się dumna i ma ku temu prawdziwy powód. Niestety, choć jednego dnia wszyscy mówią o jej bohaterskim czynie, to już następnego znajdują sobie inne tematy do dyskusji. Zośka czeka więc na kolejną okazję do wykazania się swoją odwagą. A gdy okazja ta się nie pojawia, postanawia trochę dopomóc losowi... Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, znów będzie mogła być okrzyknięta Bohaterką.

Podobnie jak pierwsza część książki, tak i ta nie tylko bawi czytelniczki, ale także ukazuje, jakie są konsekwencje niektórych pomysłów, które mogą pojawić się w dziecięcej głowie. Zośka do miana bohaterki chce dojść w nieuczciwy sposób, bo za pomocą oszustwa. Dzieci będą miały okazję zrozumieć więc, że przyznanie się do kłamstwa i wykazanie się odwagą cywilną to również bohaterstwo.

Treść książki wzbogacają zabawne czarno-białe ilustracje. Język jest przystępny dla młodego czytelnika, krój pisma czytelny. Zośka ma szalone pomysły, zdecydowanie nie jest  aniołkiem. Opisy jej wyczynów na pewno spodobają się czytelniczkom. Autorka przy tym jasno pokazuje, jakie są konsekwencje złych decyzji dziewczynki. To ważne, bo w niektórych książkach dla dzieci i młodzieży złe zachowanie nie jest piętnowane, a ukazane jest jako coś zabawnego. Z chęcią poznam dalsze losy Zośki, będę więc wypatrywać kolejnych tomów powieści. Chcę je skompletować dla mojej prawie pięcioletniej córki. Będzie miała prezent na przyszłość.

Lara Bergen, "Zośka Bohaterka" (tytuł oryginału: "Sophie the Hero"), tłum. Anna Niedźwiecka, ilustr. Laura Taffardy, Hachette Polska sp. z o.o., Warszawa 2013.

6 komentarzy:

 1. Bardzo podobają mi się twoje recenzje i wygląd twojego bloga.

  Pozdrawiam i zapraszam do swojego bloga.

  Iwi ; )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. :) Na Twoją stronę zaglądam od czasu do czasu. Niestety, komentarzy generalnie zostawiam bardzo mało, szczególnie ostatnio (od kiedy mam pracę). Nie lubię pisać byle jak czy w ogóle bez przeczytania recenzji, dlatego tak to wygląda. :)

   Usuń
 2. Czytałyśmy z córką obie części. To naprawdę fajne książki, czekamy na następne z tej serii.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również czekam na kolejne części przygód Zośki. :)

   Usuń
 3. Idelana książka dla mojej siostry :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...