środa, 13 marca 2013

Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem w Czudcu


Dnia 12 marca 2013 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu miała zaszczyt gościć Wiesława Drabika, autora wielu wierszowanych historyjek adresowanych do dzieci. 

Gospodarzem spotkania była dyrektor Biblioteki, pani Halina Zaręba. Uczestniczyły w nim dzieci z Publicznego Przedszkola w Czudcu oraz uczniowie pierwszej i drugiej klasy Szkoły Podstawowej im. Kard. Wyszyńskiego. Mali goście mogli posłuchać opowieści pana Wiesława, wziąć udział w wielu przygotowanych przez niego konkursach, zadać mu pytania, a na koniec poprosić autora o dedykację.


Wiesław Drabik urodził się 17 marca 1956 r. w Krakowie. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Na początku, poza studiowaniem, a potem pracą zgodną z jego wykształceniem, trudnił się tworzeniem ilustracji. Pisaniem książek zajął się szesnaście lat temu. Obecnie ma na swym koncie prawie dwieście krótkich książeczek dla dzieci, które zostały wydane przez takie wydawnictwa jak Skrzat, Wilga, Siedmioróg, Pascal, Debit. Wierszowane opowiastki jego autorstwa wprawiają w świetny humor nie tylko dzieci, ale także i ich rodziców.

Od kilku lat pan Wiesław odwiedza biblioteki, szkoły, przedszkola i księgarnie w całej Polsce. Widać, że naprawdę dba o kontakt z czytelnikami. Tak było też podczas czudeckiego spotkania. Pisarz bardzo szybko przełamał pierwsze lody w rozmowie z dziećmi, dzięki czemu bardzo aktywnie uczestniczyły one w spotkaniu. – Postaram się, żeby było wesoło, bo i moje książki są wesołe i śmieszne – powiedział. I tak właśnie było. Zadawał dzieciom zabawne zagadki. Nagrodami za poprawne odpowiedzi były naklejki, zakładki do książek i obrazki do kolorowania. – Kto uzbiera ich najwięcej, dostanie w nagrodę książkę z moją dedykacją – poinformował. Mali goście rwali się do odpowiedzi, nie było pytania, które pozostałoby bez głośnego odzewu.

Autor przeczytał także fragmenty swoich bajek, opowiedział młodym czytelnikom o tym, jak powstają książki i w jaki sposób rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem. Obecni na sali mogli dowiedzieć się, że kiedyś córka pana Drabika miała nauczyć się do szkoły wiersza o wiośnie. Pan Wiesław na szybko go wymyślił i podyktował córce. W szkole tekst bardzo się spodobał i wkrótce jego autor odebrał telefon z propozycją napisania książki o smoku. 

Przez cały czas trwania spotkania panowała bardzo miła atmosfera. Sympatyczny pisarz wyczerpująco odpowiadał na wszystkie zadane mu pytania i oczywiście rymował. Ma do tego wyjątkowy talent. A na koniec każde z dzieci mogło kupić książeczkę z imienną dedykacją lub poprosić o autograf na zakładce lub obrazku.

P.S. A tak już zupełnie poza relacją napiszę, że pan Wiesław to naprawdę miły i sympatyczny człowiek, sypiący przeróżnymi anegdotami jak z rękawa. Z uwagi na to, że byłam tam z ramienia Gminnej Biblioteki Publicznej  i Kwartalnika Czudeckiego, miałam okazję porozmawiać z autorem na różne tematy (nie tylko książkowe) tak zupełnie na luzie przy dobrej kawie i ciastkach. :) Oczywiście jestem z tego powodu bardzo dumna. :D 

3 komentarze:

 1. Super takie spotkanie :) miło było poczytać Twoja relacje. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie spotkania to bardzo miłe wspomnienia na późniejsze lata i niezwykłe przeżycia.

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie,
  Iwi < 3

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie byłam na żadnym spotkaniu. A szkoda, bo to zawsze niesamowite przeżycie.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...