niedziela, 14 kwietnia 2013

Zapowiedź: Jan Polkowski "Ślady krwi"


Kilka dni temu Wydawnictwo M poinformowało mnie o zaplanowanej na 23 kwietnia premierze książki pt. Ślady krwi, której autorem jest Jan Polkowski.

Materiał promocyjny umieszczam na prośbę Wydawnictwa M, ale oczywiście nie zrobiłabym tego, gdybym sama nie była zainteresowana tą pozycją. Zagadnienia takie jak tożsamość narodowa czy tradycja kulturowa są mi bardzo bliskie jako historyczce, ale także (a może przede wszystkim) - jako Polce. Nie dziwne więc, że zdecydowałam się na zrecenzowanie tej książki. Moja opinia o niej powinna ukazać się w pierwszej połowie maja.


O książce (z materiałów Wydawnictwa M):

Ślady krwi to sensacyjnie rozwijająca się opowieść o czterech pokoleniach rodziny, której dzieje poznajemy wraz z głównym bohaterem odzyskującym i odkłamującym pamięć.


Napisana z rozmachem powieść Jana Polkowskiego to niezwykła próba rozmowy z Polakami o ich współczesnej kondycji – rozmowy odwołującej się do ważnych składników narodowej tożsamości: zmagania z niemieckim i rosyjskim totalitaryzmem, doświadczenia absurdalnej rzeczywistości PRL, walki o niepodległość, dramatu kolaboracji, pamięci Kresów, problemu wiary w Boga, ale i bogatej tradycji kulturowej. Mamy tu wielką, polifonicznie opowiedzianą przygodę polskiego losu. I chociaż odkryta prawda boli jeszcze mocniej, daje szansę na jednostkowe i wspólnotowe ocalenie.


Czytelnicy, którzy poszukują w literaturze poważnej próby zmierzenia się z polskością na serio, a dla których styl, piękno języka i ciągłość kultury nie są obojętne, na pewno się nie zawiodą!
(źródło)

I o autorze:

Jan Polkowski (źródło)
Jan Polkowski (ur. w 1953 roku) syn Barbary Zbrojkiewicz i Zdzisława, żołnierza AK, wywiezionego po powstaniu wileńskim w 1944 roku do sowieckiego łagru. Wraz z  żoną Anną mieszka w Krakowie. Ojciec dwóch synów i dwóch córek. Pisarz, wydawca i redaktor, ekspert w dziedzinie mediów i komunikacji społecznej.

Debiutował w 1978 roku w podziemnym kwartalniku „Zapis”. Poza zasięgiem cenzury ukazały się tomy wierszy: To nie jest poezja (Nowa, 1980), Oddychaj głęboko (ABC, 1981), Ogień. Z notatek 1982-83 (Półka Poetów, 1983), Drzewa (Oficyna Literacka, 1987). W niepodległej Polsce opublikował Elegie z Tymowskich Gór (Wydawnictwo Literackie, 2008),  Cantus  (Wydawnictwo A-5, 2009), Cień (Znak, 2010) i Głosy (Biblioteka Toposu, 2012). Ukazały się także dwa wybory wierszy: Wiersze  (Londyński Puls, 1986) oraz Elegie z Tymowskich Gór i inne wiersze (Znak, 1990). Laureat nagrody imienia Kościelskich (1983) i Andrzeja Kijowskiego (2010) za twórczość poetycką.
Tłumaczony na język niemiecki, angielski, francuski, włoski, czeski, rosyjski, hindi, portugalski, hiszpański.

Przed 1989 rokiem redagował i wydawał w podziemiu  czasopisma: „Sygnał” (1978), „Arka” (1983 – 1990), „Świat” (1989)) a także książki (w Krakowskiej Oficynie Studentów oraz w Wydawnictwie ABC). Po 1989 m. in. wydawca i redaktor naczelny dziennika Czas Krakowski, wydawca miesięcznika Film, właściciel firmy PR, dyrektor w TVP, redaktor serwisu Portalfilmowy.pl. Założyciel i prezes stowarzyszenia Samorządny Kraków. Za działalność w antykomunistycznej opozycji internowany 13 grudnia 1981 roku, w roku 2008 z tej samej przyczyny odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta.
(źródło)


Na stronie wydawnictwa jest możliwość zamówienia książki w ramach przedsprzedaży. Osoby, które w ten sposób nabędą Ślady krwi otrzymają egzemplarz z autografem autora.

3 komentarze:

 1. ależ wszyscy reklamują tę książkę :) ja już nabrałam ochoty na lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też to zauważyłam. :) Do tej pory nie umieszczałam na blogu materiałów reklamowych od wydawnictw, po prostu robię to tylko w tym wypadku, gdy książka naprawdę mnie zainteresuje.

   Usuń
 2. Książka zapowiada się naprawdę ciekawie, czekam na Twoją recenzję :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...