wtorek, 7 maja 2013

Lidia Miś "Opowieści biblijne dziadzia Józefa" (tom I)


Recenzja nr 84, Lidia Miś "Opowieści biblijne dziadzia Józefa" (tom I)


Na rynku wydawniczym możemy znaleźć sporo adresowanych do dzieci publikacji, które oparte są na przekazach biblijnych. Dzieło Lidii Miś wyróżnia się na ich tle m.in. tym, że autorka nie poprzestaje na opowiedzeniu historii przystosowanym do dziecięcego odbiorcy językiem. Ukazuje też analogie, które potrafił wychwycić w codziennym życiu tytułowy dziadzio Józef.


Dziadzio Józef nie jest postacią wymyśloną przez pisarkę. Człowiek ten żył kiedyś we wsi Poręby należącej do gminy Domaradz. Lidia Miś to jego wnuczka. Mała Lidka wraz z innymi dziećmi z rodziny przyjeżdżała tam każdego lata. Dziadzio, mający przecież na co dzień mnóstwo pracy, zawsze znajdował czas, by opowiedzieć dzieciom jakąś ciekawą przypowieść biblijną. Miał niesamowity dar, dzięki któremu potrafił na bieżąco wychwycić wszelkie analogie. Opowieści te nie były tylko oderwanymi od życia historiami. Dziadzio udowadniał, że pomimo tego, iż powstały przed tyloma wiekami, nadal są aktualne, nawet - a może właśnie przede wszystkim - w najzwyklejszych codziennych sytuacjach. 

Biblijne historie Lidia Miś przeplata więc swoimi wspomnieniami z dzieciństwa. Obraz wsi, który ukazuje autorka w książce, jest mi bardzo bliski. Przejażdżki na wozie, ściganie się po ściernisku, nasłuchiwanie kukułki, jedzenie ziemniaków prosto z ogniska, widok biegających po podwórku kur i pasących się krów - to wszystko pamiętam i z moich wakacji spędzanych na wsi. Czytanie tych fragmentów było więc dla mnie również podróżą w czasy mojego dzieciństwa. Wróćmy jednak do przytoczonych przez autorkę przypowieści biblijnych zasłyszanych niegdyś od dziadka.

Omawiany przeze mnie pierwszy tom Opowieści... (w księgarniach dostępny jest też tom drugi, trzeci dopiero się ukaże) podzielony jest na trzy rozdziały: Synowie Jakuba, Stworzenie świata i Siła Samsona. Każdy z nich dzieli się jeszcze na dwa podrozdziały. W pierwszym z nich czytelnik poznaje opowieść o proroczych snach Józefa oraz o złotym kubku ukrytym w bagażach brata Józefa, Benjamina. W drugim przeczytamy o stworzeniu świata, a także o Adamie, Ewie i zjedzonym przez nich owocu. Trzeci rozdział poświęcony jest sile Samsona ukrytej w jego włosach oraz zdradzie, jakiej dopuściła się Dalila.

Jak już wspomniałam wyżej, opowiadanie każdej z tych historii ma swój początek w analogicznym wydarzeniu mającym miejsce w Porębach. I tak np. opowieść o złotym kubku zaczyna się w chwili, gdy Kaśka znajduje w plecaku Lidki swoją ulubioną figurkę. Dziewczynki zaczynają się kłócić. - Zaraz, zaraz - uspokoił dziewczynki dziadzio. - Ty znalazłaś swoją figurkę w plecaku Lidki? - spojrzał na Kaśkę. - A Ty jesteś przekonana, że jej tam nie schowałaś? - zapytał Lidkę. Obie przytaknęły. - Podobny problem miał Beniamin - radośnie powiedział dziadzio. [1] A o czym opowie dziadek, gdy dowie się, że Lidka zjadła w tajemnicy coś, po co zabroniła jej sięgać mama? Jak pocieszy wnuczkę, gdy ta nie będzie zadowolona ze swej nowej, krótkiej fryzury?

Opowieści biblijne przedstawione są w sposób atrakcyjny dla czytelnika. Autorka posługuje się łatwym w odbiorze językiem. Ważną rolę w publikacji pełnią też barwne ilustracje autorstwa Jolanty i Ewy Ludwikowskich. Możemy na nich ujrzeć zarówno tytułowego dziadzia, babcię i ich wnuczęta, jak i postacie biblijne, które są bohaterami opowieści. Czytelny krój pisma, przejrzysty podział na rozdziały i ogólna jakość wydania - to wszystko zachęci dzieci do samodzielnego czytania. 

Cieszę się, że autorka nie zachowała wspomnień i mądrych opowieści dziadzia dla siebie, a podzieliła się nimi ze światem. Z chęcią sięgnę po kolejne dwa tomy Opowieści... Na koniec dodam, że książka ta wydaje mi się idealna na prezent z okazji Pierwszej Komunii.

Przypis:
1. Lidia Miś, Opowieści biblijne dziadzia Józefa (tom I), s. 28-29


Lidia Miś, "Opowieści biblijne dziadzia Józefa" t. I, ilustr. Jolanta Ludwikowska, Ewa Ludwikowska, Dreams, Rzeszów 2010.

Za podróż nie tylko w czasy biblijne, ale też do chwil mojego dzieciństwa dziękuję Wydawnictwu Dreams.


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania Polacy nie gesi.

8 komentarzy:

 1. Chyba kupię mojej kuzynce na komunię :) Wydaje się idealne ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie takiej pozycji szukałam, muszę koniecznie zakupić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że naprawdę warto kupić tę książkę. :)

   Usuń
 3. Dla dzieci wprost idealne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że nie tylko dla dzieci. :) Dla mnie np. był to powrót do czasów dzieciństwa. Pamiętam taką wieś, o jakiej pisze Autorka. :)

   Usuń
 4. Rewelacyjna książka. Zdaje się, że ją już widziałam w jakiejś księgarni i pomyślałam, że jest dobrą propozycją na prezent.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem jest idealna na prezent, nie tylko z okazji Pierwszej Komunii. :) To naprawdę wartościowa i ciekawa pozycja.

   Usuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...