środa, 21 sierpnia 2013

Marcin Przewoźniak, Agnieszka Sobich "Daleko jeszcze? Czym zająć dzieci w czasie podróży"Recenzja nr 92, Marcin Przewoźniak, Agnieszka Sobich "Daleko jeszcze? Czym zająć dzieci w czasie podróży"

Wakacje chylą się powoli ku końcowi, ale sezon rodzinnych wyjazdów jeszcze się nie skończył. Niezależnie od tego, czy będziecie podróżować własnym samochodem, czy też - tak jak my - autobusem lub pociągiem, w pewnej chwili możecie z ust swoich pociech usłyszeć pytanie: "Daleko jeszcze?"


Nic dziwnego, że długa podróż bywa dla dziecka nużąca. Jeśli latorośl zacznie dopytywać się, jak długo jeszcze ta podróż będzie trwała, można oczywiście zareagować podobnie jak Shrek na pytania Osła, jednak w ten sposób najprawdopodobniej nie zyskamy nic poza podniesieniem własnego ciśnienia. O wiele lepiej wykorzystać któryś z pomysłów zawartych w książce Marcina Przewoźniaka i Agnieszki Sobich.

Czegóż tutaj nie ma... wyliczanki, zagadki, krótkie rymowanki, wesołe piosenki, rebusy, gry słowne, zadania na spostrzegawczość...  Propozycje te skierowane są do różnych grup wiekowych. Znajdziemy więc tu zadania dla przedszkolaczków, jak i takie, które będą atrakcyjne dla dzieci w wieku szkolnym, a nawet dla nas, dorosłych! 

Autorzy książki naprawdę się postarali, bo zebrali ogromną ilość pomysłów. Niektóre spośród zaproponowanych przez autorów zabaw czy rymowanek znam z dzieciństwa, inne były dla mnie zupełną nowością. O wielu z nich kompletnie zapomniałam i cieszę się, że dzięki książce odkryłam je na nowo, by móc bawić się w nie wraz z dzieckiem. Z jednych skorzystaliśmy już teraz, inne przydadzą się, gdy moja córeczka podrośnie. Warto zwrócić też uwagę na to, że zabawy te nie tylko skutecznie zabiją nudę, ale przy okazji ćwiczą umysł dziecka, rozwijają jego wyobraźnię i poszerzają zasób słownictwa.

Propozycje zabaw, a także wszelkie zagadki czy wierszyki napisane są w prosty, przystępny sposób czytelnym krojem pisma. Nie ma tu niepotrzebnych dłużyzn i nadmiernego rozpisywania się na temat danej zabawy. Książka podzielona jest na rozdziały, w każdym z nich znajdują się innego rodzaju gry. Są to kolejno: Piosenki i wierszyki umilające drogę; Świat za oknem, czyli ile czerwonych samochodów widzisz; Gry i zabawy na każdą drogę; Rebusy; Zagadki na drogę; Znajdź różnice; Szyfry, krzyżówki i inne łamigłówki; Labirynty (dodatkowo labirynt znajduje się też po każdym z wymienionych wyżej rozdziałów). Propozycje zabaw okraszone są zabawnymi ilustracjami autorstwa Marty Kurczewskiej.


Na koniec chcę wspomnieć jeszcze o tym, że w wiele z tych gier możemy bawić się z dzieckiem kierując jednocześnie autem. Nas to nie dotyczy, gdyż - jak już pisałam - podróżujemy pociągami lub autobusami, wiem jednak, że jesteśmy w mniejszości, dlatego nie chciałam pominąć tej informacji. Pomysły na zabawy przydadzą się nie tylko podczas jazdy samochodem czy autobusem, ale też w trakcie czekania na spóźniający się pociąg lub samolot, mogą być one także alternatywą dla telewizora w pochmurny dzień.

Polecamy rodzicom małych i dużych dzieci! Nawet najbardziej znudzona i wybredna osoba znajdzie tu coś dla siebie!

Marcin Przewoźniak, Agnieszka Sobich, "Daleko jeszcze? Czym zająć dzieci w czasie podróży",  ilustr. Marta Kurczewska, Wydawnictwo Book House 2011 r., liczba stron: 144

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa.
Książka przeczytana w ramach wyzwania Polacy nie gęsi.

10 komentarzy:

 1. Ja też ciągle zadaję to pytanie, kiedy droga mi się dłuży, więc książeczka chyba byłaby dla mnie interesująca. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też zdarza się zadawać takie pytania, z tym że nie z nudów, ale z powodu choroby lokomocyjnej. :P

   Usuń
 2. Chyba muszę ją nabyć, bo ostatnio ledwo ruszymy spod domu, a już pada pytanie: "A kiedy będziemy...?" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto kupić, z książki będzie można korzystać przez kilka sezonów, im starsze dziecko, tym bardziej zaawansowane zabawy. ;)

   Usuń
 3. Okładka książki jest tak śliczna, że tylko dla niej samej kupiłabym tę pozycję:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ilustracje w książce są równie śliczne. :)

   Usuń
 4. Takich problemów jak te tytułowe jeszcze nie mam,ale zawsze to lepiej wiedzieć :D
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, lepiej się zabezpieczyć na przyszłość. :D

   Usuń
 5. Witaj! Chciałabym poinformować Cię tylko, iż zostałaś nominowana do zabawy Versatile Blogger Award. Szczegóły tu: http://blask-ksiazek.blogspot.com/2013/08/versatile-blogger-award-wyniki-konkursu.html
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za wytypowanie mnie do zabawy! :)))

   Usuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...