niedziela, 1 grudnia 2013

XXIII Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka Pogórze 2013Dnia 1 października 2013 r. w murach Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu na spotkaniu zorganizowanym w ramach XXIII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej o swojej twórczości opowiadali Danuta Perier-Berska, Andrzej Żmuda oraz Hryhoriy Chopyk. Gospodarzem spotkania była pani dyrektor Halina Zaremba.

Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka to cykliczna impreza odbywająca się co roku na przełomie września i października w wielu miejscowościach południowej Polski. Jej pomysłodawcą i organizatorem jest Andrzej Grabowski, poeta i satyryk. W tych dniach, w szkołach i bibliotekach odbywają się spotkania z pisarzami, wystawy, kiermasze oraz lekcje literackie.


W Czudcu poeci spotkali się z uczniami i nauczycielami z tutejszego gimnazjum i Zespołu Szkół. Sylwetki gości zaprezentował Andrzej Żmuda. Tej postaci nie trzeba chyba przedstawiać, to uznany dziennikarz, krytyk literacki, poeta oraz wydawca. Pochodzi z Rzeszowa, jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Zadebiutował na łamach czasopisma „Prometej”. Współpracował m.in. z Polskim Radiem i miesięcznikiem „Okolice”. Od 1995 r. jest właścicielem wydawnictwa „Ad Oculos”. Ma na swoim koncie tomiki poezji: „Poezje wybrane” (1974), „Umawiam ludzi z twoim płaczem” (1979), „Baldachówka” (1987) „Poezje” (2006), książki z serii „Antologia Polskiego Rocka” o zespołach: Hey, T. Love, Varius Manx, Illusion (1994-1997) i publikacje z cyklu „Antologia Disco Polo” opowiadające o wykonawcach: Bayer Full, Mister Dex, Boys (1995-1996). Za tomik wierszy pt. „Baldachówka” zdobył I Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Danuta Perier-Berska urodziła się i mieszka w Krakowie, ale od czasu do czasu odwiedza swoje drugie ukochane miasto, Paryż. Debiutowała w 1999 r. na łamach „Dziennika Polskiego”. Poetka jest autorką tomików wierszy: „Słonecznikowa miłość” (2000), „Ogolona twarz mężczyzny” (2004), „Dla Ciebie zostałam czarownicą” (2005), „Niebo we włosach” (2006), „Śniadanie na Wenus” (2007) , „Śniadanie na Wenus polsko – esperancki” (2008), „Jej skrzydła – kroniki poetyckie nr 3 wiersze z lat 2000- 2007”, „Smak czasu” (2009). Poza tworzeniem wierszy zajmuje się pisaniem (czyli malowaniem) ikon.

Urodzony na Ukrainie Hryhoriy Chopyk jest absolwentem filologii na Uniwersytecie Lwowskim oraz doktorantem lwowskiego oddziału Instytutu Literatury Naczelnej Akademii Nauk Ukrainy (odpowiednika naszej Polskiej Akademii Nauk). Ma na swoim koncie wiele publikacji, zarówno pisanych wierszem, jak i prozą. Poeta część utworów przeczytał w swym ojczystym języku, co wywarło duże wrażenie na słuchaczach.

W trakcie spotkania był też czas na dyskusję i pytania do gości, którzy chętnie dzielili się swoimi, nawet bardzo osobistymi, przeżyciami i doświadczeniami. Dzięki uczestnictwu w XXIII edycji Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, młodzież i dorośli mieli niepowtarzalną okazję na spotkanie z poezją z górnej półki. Mogli wysłuchać wierszy w interpretacji samych autorów oraz poznać ich spojrzenia na świat.

Artykuł ukaże się w Kwartalniku Czudeckim.

4 komentarze:

 1. Chętnie wzięłabym udział w tym wydarzeniu. W końcu dobrej poezji nigdy za wiele;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się od czasu do czasu wziąć udział w takim wydarzeniach. Nie zawsze jest możliwość, gdyż wiele z takich spotkań, szczególnie tych w szkołach, bibliotekach, organizowanych jest do południa, a ja pracuję 8-16. Ale czasami się uda, oczywiście kosztem wzięcia np. "połówki" urlopu.

   Usuń
 2. Fajna relacja :) przeczytałam z przyjemnością :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...