środa, 12 marca 2014

Rzeszów: Filharmonia Podkarpacka zaprasza na koncert Janusza Olejniczaka


W piątek 14.03.2014 r. o godz. 19. nie lada gratka dla miłośników muzyki klasycznej, a więc także i dla mnie! W Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się koncert Janusza Olejniczaka, wybitnego pianisty, grającego m.in. utwory mojego ukochanego Fryderyka Chopina. Artysta zagra w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod dyr. Piotra Wajraka.

Muszę przyznać, że to właśnie od słuchania wykonań tego pianisty rozpoczęła się moja przygoda z Chopinem. Nie może mnie więc zabraknąć na piątkowym koncercie. Ceny biletów to 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy).


Program koncertu:
J. Wieniawski – Uwertura „Wilhelm Milczek”
F. Chopin – Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13
J. Wieniawski – Symfonia G-dur

Jestem przeszczęśliwa, że zagrana zostanie Fantazja na tematy polskie, to jeden z moich ukochanych utworów Fryderyka. Oczywiście kompozycji Józefa Wieniawskiego posłucham również z ogromną przyjemnością. Ach! Już nie mogę się doczekać!


Kilka słów o Januszu Olejniczaku:

Janusz Olejniczak (ur. 2 października 1952 we Wrocławiu) – polski pianista, pedagog i aktor. Rozpoznawany na świecie i ceniony głównie jako wirtuozerski interpretator muzyki Fryderyka Chopina.
Naukę gry na fortepianie rozpoczął mając 6 lat. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. W Warszawie (dokąd przeniesiono go z Łodzi), skończył podstawową i średnią szkołę muzyczną. Na początku lat 70. studiował indywidualnie pianistykę w Paryżu. Studia podyplomowe odbył w Warszawie i Essen.
O graniu Chopina mówi:
(Pierwsze kontakty z jego muzyką...) Były pełne spontaniczności, zachwytu nad wieloma frazami, świeżości spojrzenia. Życie zniszczyło potem wiele z tej bezpośredniości, przyszła refleksja, były przemyślenia. Szuka się pomysłów na tę czy inną frazę, myśli o pojedynczych motywach - i gubi się to pierwsze, naturalne podejście. Często stosuje się 'chwyty', które wydają się ciekawymi muzycznymi propozycjami, a są tylko powierzchownymi zagrywkami, jakimiś grepsami. A Chopin nie znosi rutyny, trzeba go odczuwać wciąż na nowo, łączyć dojrzałe przeżycie ze spontaniczną emocją. Dlatego muzyka Chopina jest bardzo trudna do grania, ale kiedy znajdzie się odpowiedni klucz do niej, nie ma większej satysfakcji, niż granie Chopina.
Wielokrotnie współpracował przy nagrywaniu muzyki do filmów, w Polsce i na świecie (m.in. ścieżka dźwiękowa do filmu Pianista (2002) w jego wykonaniu osiągnęła w Polsce status Złotej Płyty, nagrał również większość partii fortepianowych do filmu "Chopin. Pragnienie miłości". Jako aktor wystąpił w roli Chopina w filmie Andrzeja Żuławskiego Błękitna nuta (1991).

(źródło: Wikipedia)

A skoro jestem już przy moim kochanym Frycku,, pochwalę się, że niedawno u nas w Rzeszowie na jednej ze ścian hotelu Fryderyk powstał ogromny wizerunek Chopina. Ostatnio nawet zrobiłam sobie przy nim zdjęcie. :)


A na koniec...

Fantazja na tematy polskie...Niestety nie znalazłam w wykonaniu Janusza Olejniczaka. :(7 komentarzy:

 1. Doroto, cieszę się wraz z Tobą. A ten naścienny wizerunek to chyba fantazja na temat wyglądu Chopina :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, fantazja jest tu bardzo trafnym określeniem! :D

   Usuń
 2. Zdecydowanie zazdroszczę Ci uczestnictwa w takim wydarzeniu muzycznym. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz. :) Nie mogę uwierzyć, że na żywo usłyszę Janusza OIejniczaka! I jeszcze ta Fantazja na tematy polskie... Marzenie! :)

   Usuń
 3. Nader fascynujące miejsce a także świetnie czyta się twoje teksty :) Wyczekuję na następne a także zapraszam do siebie na moją strone on-line - chyba jeszcze nie raz tutaj wpadne poczytać twoje wpisy ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz! Podeślę link do Twojej strony mojemu bratu, który interesuje się rolnictwem. :)

   Usuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...