niedziela, 4 maja 2014

Rzeszów: Księgarnie Nova zapraszają na spotkanie z Iwoną Kienzler

źródło: www.bellona.pl
Już w najbliższą środę, 7 maja 2014 r. o godz. 17.00 w murach Tęczowej Księgarni przy ul. Kościuszki 4 w Rzeszowie odbędzie się spotkanie autorskie z Iwoną Kienzler. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Podczas spotkania promowana będzie najnowsza książka autorki pt. Europa jest kobietą. Romanse i miłości sławnych Europejek, która ukazała się nakładem wydawnictwa Bellona.

Jako że Iwona Kienzler pisze książki o bliskiej mi tematyce historycznej, nie może zabraknąć mnie na tym spotkaniu. W tamtym roku miałam przyjemność czytać jedną z publikacji autorki pt. Mocarz alkowy. August II Mocny i kobiety. Gorąco zachęcam mieszkańców Rzeszowa i okolic do wybrania się w środę do Tęczowej Księgarni.


Kilka słów o Iwonie Kienzler:

Autorka ponad osiemdziesięciu książek – publikacji non-fiction z zakresu historii, jak również leksykonów i słowników. Pisze także reportaże z podróży oraz artykuły dotyczące spraw gospodarczych i historii Polski, a także odwiedzanych przez nią krajów i regionów. Pasjonuje się historią, a zwłaszcza rolą kobiet i ich często zapomnianemu lub niedocenianemu wpływowi na losy i decyzje mężczyzn rządzących państwami, czy też będącymi wpływowymi politykami lub mężami stanu.

(źródło: lubimyczytac.pl)

I o jej najnowszej książce...

Patrząc na historię kobiet w Europie od czasów średniowiecznych, wydaje się, że rola przedstawicielek płci pięknej w dziejach była znikoma. Tymczasem, pomimo ograniczonych praw i zależności od mężczyzn, kobiety mocno zaznaczyły swoją obecność na kartach historii wielu europejskich państw. Pośrednio lub bezpośrednio zmieniały dzieje Europy, jak chociażby Klotylda, za sprawą której Chlodwig przyjął chrześcijaństwo, czy nasza rodzima Dobrawa, która wprowadziła nasz kraj w krąg chrześcijańskiej Europy.
Niektóre doradzały przywódcom świeckim i kościelnym, ciesząc się wielkim autorytetem moralnym, inne, jak chociażby Agnes Sorel, skłaniały władców do podjęcia działań przeciwko najeźdźcom, korzystając z tego, czym tak hojnie obdarzyła ich Matka Natura - urody, wrodzonego wdzięku i seksapilu. Okazuje się, że nawet te, które przeszły do historii jako bezwzględne władczynie nie zapominały o tym, że są kobietami i potrafiły namiętnie kochać. Przykładem jest tu chociażby Eleonora Akwitańska, która walnie przyczyniła się do rozpętania wojny stuletniej, czy chociażby Katarzyna Wielka, której zauroczeniu koronę zawdzięczał nasz ostatni król Stanisław August Poniatowski. Nawet babka Europy, królowa Wiktoria, w powszechnej świadomości funkcjonująca jako nobliwa, starsza pani w nieco śmiesznych strojach, bynajmniej nie stroniła od rozkoszy łoża i to do późnego wieku?

(źródło: lubimyczytac.pl)


3 komentarze:

  1. Mam nadzieję, że zamieścisz choćby krótką relację:) Czytałam kilka książek autorki, odpowiada mi jej styl, a "Europa jest kobietą" to świetna publikacja:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obiecuję i relację, i recenzję książki (kupiłam ją na spotkaniu). :)

      Usuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...