sobota, 17 maja 2014

Z dziennika globtrotera, czyli spotkanie z Leszkiem Szczasnym


W dniu 5 marca 2014 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Czudcu gościła Leszka Szczasnego, podróżnika, reportera, fotografa i autora książki pt. „Świat na wyciągnięcie ręki”. Spotkanie poprowadziła pani dyrektor Halina Zaręba. Uczestniczyła w nim młodzież wraz z gronem pedagogicznym z czudeckiego Publicznego Gimnazjum św. Kingi.


Politolog i filozof z wykształcenia, a społecznik, globtroter i fotograf z zamiłowania opowiedział zgromadzonym w murach biblioteki osobom o swoich podróżach i przygodach, które stały się jego udziałem. Co ciekawe i bardzo oryginalne, Leszek Szczasny po świecie podróżuje… autostopem, dzięki czemu jego wyprawy nie są tak kosztowne, jak mogłoby się to wydawać. Zresztą stąd właśnie wziął się tytuł wspomnianej wyżej książki, będącej zapisem jego podróży po Europie i Bliskim Wschodzie. W końcu w dzisiejszych czasach sporo ludzi rzeczywiście ma ten świat na wyciągnięcie ręki, a ogranicza ich nie tyle niedostateczna ilość  pieniędzy (przecież podróż autostopem to nie wyprawa autokarem z biurem podróży), ale… brak wiary we własne możliwości. Dla gościa biblioteki podróż to po prostu sposób na życie. Jak można przeczytać na jego stronie internetowej „na kawę zbożową i daktyle zarabia m.in. podróżując ze swoimi slajdowiskami i wystawami po placówkach kulturalnych w całej Polsce”. I tak właśnie zawitał do Czudca.

Leszek Szczasny, który obecnie pracuje nad drugą książką pt. „Afrykański rytm”, nie tylko opowiadał o swoich zapierających dech w piersiach wojażach i pracy nad publikacjami. Zaprezentował też slajdowisko „Pierwszy krok do orientu”, które ukazuje piękno północnej i centralnej Turcji. Dzięki niezwykłemu globtroterowi-fotografowi uczniowie i nauczyciele mieli okazję podziwiać takie miejsca, jak np. dzikie wybrzeże Morza Czarnego, słone jezioro czy Góry Szare. W pewnej chwili oczom wszystkich ukazała się zachwycająca zabudowa otomańska. Autor przybliżył też młodzieży codzienne i to mniej codzienne życie Turków. Razem z nim mieszkańcy Czudca mogli też na chwilę przenieść się do herbacianych barów czy tureckich meczetów. Można było posłuchać opowieści o kulcie Tataturka czy o strojach, które noszone są przez kobiety i mężczyzn w tym kraju.


Opowieści Leszka Szczasnego, bogato zilustrowane jego własnymi zdjęciami, okazały się bardzo interesujące dla wszystkich słuchaczy. A po spotkaniu… na pewno przynajmniej niektórzy uwierzyli, że warto wziąć do serca powiedzenie „chcieć to móc”. Życie bibliotecznego gościa jest na to doskonałym dowodem.

2 komentarze:

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...