sobota, 18 października 2014

Polska książka potrzebuje ratunku!źródło: pinterest.com
W sieci pojawił się list otwarty „Polska książka potrzebuje ratunku”. Skierowany jest do Pani Premier, Pań i Panów Senatorów oraz Posłanek i Posłów. Jego autorzy zwracają uwagę na postępującą destrukcję rynku książki. Proszą o to, by uchwalić przyjazne dla książki przepisy, wzorowane na tych obowiązujących w wielu innych krajach europejskich. Pod listem podpisali się już m.in. prof. Jerzy Bralczyk, prof. Andrzej Chwalba, Hanna Bakuła, Krystyna Janda i Agata Młynarska.

List otwarty „Polska książka potrzebuje ratunku” podpisywać można na stronie www.audiowizualni.pl. 

Treść listu:

Polska książka potrzebuje ratunku

List otwarty do Pani Premier, Pań i Panów
Senatorów oraz Posłanek i Posłów


Polska książka potrzebuje ratunku. Literaci, wydawcy i księgarze nie mają siły politycznej porównywalnej z górnikami. Zapewne dlatego apele ludzi tworzących książki pozostają bez echa od lat. Nie prosimy o dotacje z budżetu państwa, nie prosimy o umorzenie długów w ZUS, czy w Urzędach Skarbowych. Prosimy jedynie o uchwalenie przyjaznych dla książki przepisów, podobnych do tych obowiązujących w wielu krajach Europy od roku 1981.

Czy takie przepisy rozwiążą wszystkie problemy? Nie, ale doświadczenia Francji, Niemiec, Włoch, czy Holandii wskazują, że mogą być bardzo ważnym narzędziem pozwalającym spowalniać negatywne zjawiska niszczące piśmiennictwo i czytelnictwo. Naszą wspólną intencją jest powstrzymanie stałego spadku sprzedaży i czytelnictwa książek w Polsce. Nowa regulacja ma zapewnić czytelnikom możliwość dostępu do szerokiej listy tytułów, bez filtrów narzucanych przez politykę zakupową globalnych dystrybutorów książek.

Przygotowując propozycję projektu ustawy o jednolitej cenie książki, skorzystaliśmy z doświadczeń europejskich. Proponowane rozwiązania stanowią próbę pogodzenia różnych interesów wszystkich stron zaangażowanych w proces powstawania, produkcji i dystrybucji książek na polskim rynku. Projekt nakłada na wydawców i importerów obowiązek ustalenia — na okres 12 miesięcy — jednolitej ceny książki przed wprowadzeniem jej do obrotu. Wzorem regulacji europejskich przewidziano możliwość odstępstwa od ustalonej ceny jednolitej oraz rabaty dla bibliotek, instytucji kultury i placówek oświatowych. Przy zakupach na targach przewidziano stosowanie upustów. Szczegółowe rozwiązania powinny stać się wynikiem prac Parlamentu. Ale projekt wstępny jest już gotowy. Prace można zacząć choćby jutro.

Apelujemy do Pani Premier i Parlamentarzystów — do końca kadencji tego Parlamentu pozostało nieco ponad rok. To bardzo dużo czasu. Każdy kolejny miesiąc bez postulowanej przez nas ustawy oznacza dalszą destrukcję polskiego rynku książki. Ze stratą dla nas wszystkich. Języki we współczesnym świecie trwają dzięki słowu pisanemu. Książka jest nadal jego głównym nośnikiem. A czytanie — najważniejszą kulturową kompetencją współczesnego człowieka. Dlatego apelujemy — podejmijcie niezwłocznie prace nad ustawą o jednolitej cenie książki, uchwalcie ją jak najszybciej.

Warszawa, 13 października 2014 r.

P.S. EDYCJA

Polska książka potrzebuje ratunku - kontrowersje


5 komentarzy:

 1. Podpisałam i wysłałam. Nie wiem tylko, co to da. Każde kolejne inicjatywy rządu mające w założeniu wspierać rozwój czytelnictwa w Polsce wołają o pomstę do nieba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nie wiem, ale pomyślałam sobie, że podpisać i zachęcić innych zawsze można. Najgorzej nie robić nic. Dziękuję, że przekazałaś informację dalej!

   Usuń
 2. Podpisałam. Mam nadzieję, że uda nam się zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy branży czytelniczej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaraz wejdę i zobaczę. Nie słyszałam o tej inicjatywie.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...