sobota, 15 listopada 2014

Spotkanie „Pamięć o przeszłości” w Rezydencji Literackiej w Boguchwale

W piątek 7 listopada 2014 r. w nowo odremontowanej siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale odbyło się niecodzienne spotkanie ph. Pamięć o przeszłości podsumowujące projekt historyczny pod tą samą nazwą. 

Mury Rezydencji Literackiej tego wieczoru niemal pękały w szwach. Gospodarzami spotkania byli pełniący rolę konferansjera animator kultury Czesław Drąg, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale Ewa Śliwa oraz główny koordynator projektu Pamięć o przeszłości, archeolog i kulturoznawca Ilona Bączalska.


W ramach wspomnianego projektu  w marcu i maju 2014 r. zorganizowano warsztaty historyczno-regionalne, podczas których uczniowie szkół gimnazjalnych z Gminy Boguchwała przeprowadzili wywiady z pamiętającymi II wojnę światową mieszkańcami takich miejscowości jak m.in. Boguchwała, Racławówka, Kielanówka, Lutoryż, Nosówka, Mogielnica, Wola Zgłobieńska, Niechobrz. Warsztaty przeprowadzone zostały przez Ilonę Bączalską oraz Bogdana Dziedzica, radnego, nauczyciela, historyka i regionalistę.Zebrany w ten sposób materiał, mianowicie trzydzieści cztery rozmowy, wydano w publikacji pt. Świadkowie historii, którą na początku piątkowego spotkania przybliżyła Ilona Bączalska. Sporo spośród respondentów, których wspomnienia zawarto w tej wyjątkowej książce, w okresie wojny i okupacji miało po kilka lub kilkanaście lat. Zdarzają się również relacje mieszkańców Gminy Boguchwała, którzy w chwili wybuchu wojny byli już dorośli. Na szczególną uwagę zasługuje wywiad z Władysławem Habą, który w chwili jego przeprowadzania miał skończone 100 lat. Ilona Bączalska odczytała również chwytający za serce wiersz Zuzanny Rak pt. Kromka chleba. Po zapoznaniu zgromadzonych gości z najnowszą publikacją dyrektor Ewa Śliwa zaprezentowała nową stronę internetową pn. Regionalna Izba Pamięci o Przeszłości. Utworzenie tejże strony było również uwzględnione w projekcie.

Następnie ogłoszono wyniki należącego do projektu konkursu pn. Śladami historii i pani dyrektor Śliwa wręczyła zwycięzcom. Zadanie konkursowe polegało na tym, by zestawić ze sobą dwie fotografie: jedną archiwalną, drugą współczesną, zrobioną własnoręcznie. Nadesłano trzydzieści prac (a zatem sześćdziesiąt zdjęć), które przypisano do trzech różnych grup wiekowych oraz kategorii: zabytki, krajobraz, ludzie, pasje, osobowości, tradycje i kultura. Prace ukazywały nieuchronność upływającego czasu i zmieniający się na przestrzeni lat świat. Każda praca była jedyna w swoim rodzaju. Przed komisją konkursową, w której składzie znaleźli się pracownicy Rezydencji Literackiej w Boguchwale: Ilona Bączalska i Irena Jakubiec oraz reprezentant Urzędu Miejskiego w Boguchwale Tomasz Sitek, stanęło bardzo trudne zadanie. Ostatecznie laureatkami konkursu zostały Wiktoria Bednarska z Boguchwały (I miejsce, praca Piękni i młodzi oraz już tylko młodzi, Żaneta Kicińska z Woli Zgłobieńskiej (II miejsce, praca Pomnik na Ścieżkach w Woli Zgłobieńskiej wczoraj i dziś) oraz Agata Gajdek z Boguchwały (III miejsce, praca Na rzeźbionej ławce). Przyznano również trzy wyróżnienia dla Mariusza Konkola z Racławówki (I wyróżnienie, praca Racławówczanka w kolorach, Andżeliki Bar z Woli Zgłobieńskiej (II wyróżnienie, praca Kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła w Zgłobniu) oraz Patrycji Musiałek z Lutoryża (III wyróżnienie, praca Stara plebania).

W trakcie spotkania zabrała głos regionalistka z Nosówki Stefania Buda, która przeżyła II wojnę światową. W pamięć zapadły szczególnie jej słowa o tym, że niemieccy żołnierze byli tak samo nieszczęśliwi jak nasi. - Wojny prowadzili i prowadzą politycy. Oni posyłają zwykłych ludzi na front, ale sami nie walczą. II wojna światowa była tragedią zarówno dla Polaków, jak i dla Niemców - podsumowała. Wypowiedzieli się także Zdzisław Domino, który zachęcał do zbierania regionaliów oraz dzielenia się informacjami oraz wspomniany przeze mnie już wcześniej Bogdan Dziedzic przybyły do Literackiej Rezydencji - jak sam powiedział - nie jako radny, ale jako regionalista, nauczyciel historii i jej pasjonat.

Pomiędzy prezentacjami i wypowiedziami uzdolniona muzycznie młodzież zagrała i zaśpiewała idealnie dobrane do okazji polskie piosenki. Interpretacje zaprezentowane przez Karola Wnęka z Lutczy, Izabelę Hart z Wysokiej Strzyżowskiej oraz Adriannę Król ze Strzyżowa, uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale, doskonale wpisały się w klimat tego wyjątkowego wydarzenia. Warto tu wspomnieć choćby o takich utworach jak Biały krzyż Krzysztofa Klenczona, Mury Jacka Kaczmarskiego czy Zegarmistrz Światła Tadeusza Woźniaka.


Po spotkaniu na wszystkich gości czekał smaczny poczęstunek. Można było również obejrzeć nagrodzone w konkursie fotograficznym prace oraz zwiedzić Rezydencję Literacką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...