sobota, 29 listopada 2014

XXIV Międzynarodowa Jesień Literacka Pogórza 2014 w Czudcu


We wrześniu 2014 r. już po raz kolejny odbyło się cykliczne wydarzenie kulturalne pn. Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka. W jego ramach w szkołach i bibliotekach mają miejsce spotkania z polskimi i zagranicznymi poetami i pisarzami. W tym roku Gminną Bibliotekę Publiczną w Czudcu odwiedzili Stefan Jurkowski, Artur Grabowski i Mykhailo Oliinyk. Dzięki ukraińskiemu pianiście wydarzenie stało się nie tylko uczta literacką, ale także muzyczną. Gospodarzem spotkania była dyrektor Biblioteki, pani Halina Zaręba. Artyści spotkali się z uczniami i nauczycielami z czudeckiego gimnazjum i Zespołu Szkół.


- Spotykamy się po raz dwudziesty czwarty w ramach Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Ten festiwal poezji jest ważnym wydarzeniem nie tylko w naszej miejscowości, ale na całym Podkarpaciu - poinformowała na początku pani Halina Zaręba, po czym zaprosiła wszystkich na ten niecodzienny koncert literacko-muzyczny i przedstawiła sylwetki gości.

Najpierw zabrał głos Artur Grabowski, urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, a zamieszkały w Ciężkowicach poeta, grafik i ilustrator książek. - Moja twórczość jest przykładem, że różne codzienne sytuacje, te same odwiedzane miejsca, mogą nas w jakiś sposób zaskoczyć - powiedział. Artur Grabowski to laureat wielu konkursów plastycznych, m.in. V Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Satyryczny im. Brunona Schulza, autor projektów okładek książek dla dorosłych, zapadających w pamięć grafik do tomików poezji czy satyr oraz ilustracji książkowych dla dzieci i młodzieży. Jest redaktorem graficznym magazynu „Iskra”, a na co dzień pracuje jako nauczyciel. W ubiegłym roku miał miejsce jego debiut poetycki: ukazał się tomik pt. „Kontrasty”. W Czudcu odczytał więc kilka wierszy pochodzących z tej publikacji, m.in. utwory pt. „Rowerowa wróżka” i „W nocy”. Zaprezentował również nową książkę swojego ojca, Andrzeja Grabowskiego pt. „Polowanie na czarownice’, którą współtworzył i zilustrował. Jest to powieść fantasy nawiązująca do legend o Skamieniałym Mieście, znajdującym się niedaleko Ciężkowic.

Kolejny gość tegorocznego jesiennego spotkania z poezją, Stefan Jurkowski, urodził się w Piotrkowie Trybunalskim. Jest poetą, publicystą, dziennikarzem i krytykiem literackim. Debiutował w 1969 r. Jego felietony, recenzje i eseje publikowane były m.in. w „Kulturze”, „Literaturze”, „Rzeczpospolitej”, „Życiu Literackim”, „Polityce” czy „Tygodniku Literackim”. Pracował m.in. w Instytucie Wydawniczym PAX, „Słowie Powszechnym” czy w „Szpilkach”. Obecnie jest wiceprezesem Zarządu Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich. Za książkę pt. „Codzienny plac zabaw” został nominowany do Nagrody im. Cypriana Karola Norwida. Nazwał siebie „poetą piszącym o poezji”. - Piszę o takich zjawiskach, które są mi bliskie, które mnie interesują. Nie jestem krytykiem w ścisłym znaczeniu tego słowa - podkreślił. Przyznał, że nie chciał, by kojarzono go z krytyką literacką, co jednak wynikało z jego obowiązków. Odczytał m.in. wiersze pt. „Fotografia”, „Elegia jesienna”.

Przybyły z Ukrainy Mykhailo Oliinyk to młody, ale już uznany pianista, solista i kompozytor Filharmonii Lwowskiej. Utwory jego autorstwa, które zaprezentował czudeckiej publiczności były doskonałą muzyczną ilustracją do czytanych przez poetów wierszy. Pomimo tego, że ten dwudziestopięcioletni artysta nie posługiwał się biegle językiem polskim, od razu złapał dobry kontakt ze słuchaczami, szczególnie z młodzieżą. Mam nadzieję, że jeszcze niejeden raz usłyszymy o tym utalentowanym ukraińskim kompozytorze.

Podczas spotkania była możliwość porozmawiania z artystami, którzy chętnie opowiadali o swojej pracy, doświadczeniach i osobistych przeżyciach. Po jego zakończeniu młodzież ustawiła się w długiej kolejce, by zdobyć autografy i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Mykhailo Oliinyk rozdaje autografy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...