niedziela, 22 lutego 2015

„Wieczór nad rzeką zdarzeń. Janusz Kondratowicz w rozmowie z Rafałem Podrazą” już w sprzedaży


„Wieczór nad rzeką zdarzeń” to jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie książek 2015 roku. O planach jej wydania dowiedziałam się kilka miesięcy temu. Oficjalną premierę tej publikacji zaplanowano na 27 lutego, ale książka jest już dostępna w przedsprzedaży. To prawdziwa gratka dla miłośników polskiej muzyki rozrywkowej i fanów takich artystów jak m.in. Krzysztof Klenczon, Anna Jantar czy Irena Jarocka. Wywiad-rzeka z Januszem Kondratowiczem został wydany nakładem wydawnictwa OficynaR.Rafał Podraza podkreśla, że jest to rozmowa niedokończona. Janusz Kondratowicz nie doczekał premiery książki. O tym, że poeta polskiej piosenki jest ciężko chory, usłyszałam od wdowy po Krzysztofie Klenczonie, Alicji. Było to podczas inauguracji II edycji Festiwalu im. Krzysztofa Klenczona w Pułtusku 27 czerwca 2014 r. Kilka dni później, dokładnie 2 lipca, dotarła do mnie smutna wiadomość, że Janusz Kondratowicz odszedł.

„Wieczór nad rzeką zdarzeń. Janusz Kondratowicz w rozmowie z Rafałem Podrazą” (źródło: materiały prasowe)

Janusz Kondratowicz – poeta polskiej piosenki, autor ponad siedmiuset piosenek, z czego prawie dwieście stało się przebojami, tworząc dziś kanon polskiej muzyki rozrywkowej. Autor między innymi takich hitów jak: "Tyle słońca w całym mieście", "Powrócisz tu", "Biały Krzyż", "Zaopiekuj się mną", "Powiedz stary gdzieś ty był", "Jaka jesteś Mario" czy "W drodze do Fontainebleau". W bardzo szczerej, momentami zaskakującej rozmowie z Rafałem Podrazą zdradza tajemnice polskiego show biznesu.

Dlaczego Irena Jarocka nie zrobiła światowej kariery? Jak naprawdę wyglądały relacje małżeńskie Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego? Co było powodem wyrzucenia Krzysztofa Klenczona z Czerwonych Gitar? W czym Urszula Sipińska była lepsza od Maryli Rodowicz? I w końcu dlaczego Władysław Szpilman nie lubił Wiery Gran?

Te i wiele innych pytań nie pozostało bez odpowiedzi. „Wieczór nad rzeką zdarzeń” – to swoisty artystyczny testament zmarłego 2 lipca 2014 roku wybitnego autora tekstów i poety.

Janusz Kondratowicz
Janusz Kondratowicz (źródło: Wikipedia)

Absolwent Wydziału Filologii Polskiej oraz Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutował w 1957 roku jako poeta i satyryk. W okresie studiów współpracował z prasą kulturalną i młodzieżową (m.in. z "Kierunkami", "Za i przeciw", "Nową Wsią" "itd", "Współczesnością" i "Na Przełaj"), na której łamach publikował wiersze, satyry, fraszki, krytyki literackie oraz wywiady i reportaże. W latach 1960–1961 pisał teksty piosenek dla kabaretu klubu studenckiego Stodoła w Warszawie. Od 1966 tworzył głównie dla ówczesnych zespołów młodzieżowych. W latach 80. współorganizował, prowadzone pod patronatem MKiS, warsztaty artystyczne dla wykonawców w Lublińcu oraz dla młodych autorów i kompozytorów w Myśliborzu.

Jest autorem tekstów piosenek m.in. dla Czerwono-Czarnych, Czerwonych Gitar, Anny Jantar, Krzysztofa Klenczona, Haliny Frąckowiak, Zdzisławy Sośnickiej, Ireny Jarockiej, Ireny Santor, Krzysztofa Krawczyka, Jacka Lecha, Urszuli Sipińskiej, Gaygi, Shazzy, Jamrose, Kasi Lesing, Top One (pod pseudonimem Jan Krynicz), Rezerwatu (pod pseudonimem Andrzej Senar), No To Co i Trubadurów.

Został pochowany 10 lipca na cmentarzu przy ul. Fosa w Warszawie.

Rafał Podraza
(źródło: rafalpodraza.pl)
Rafał Podraza

Rafał Podraza, dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek. Cioteczny wnuk Magdaleny Samozwaniec. Debiutował cyklem wierszy "Milioner" w wieku siedmiu lat. Dotąd opublikował pięć tomików poezji i sześć książek. Uznawany w środowisku literackim za specjalistę od rodziny Kossaków, której poświęcił większość swoich dotychczasowych publikacji. Obecnie pisze o bigbicie. Jest autorem pierwszej biografii Heleny Majdaniec - królowej twista.


Recenzja książki już wkrótce na Czytelniczym Zaciszu!

Rafał Podraza i Janusz Kondratowicz

A już teraz zapraszam na następujące strony:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...