niedziela, 21 czerwca 2015

Podróż z historią i legendą – spotkanie z Izabellą Klebańską w CzudcuW dniu 19 czerwca 2015 r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Czudcu odwiedziła Izabella Klebańska, muzyk i autorka książek oraz scenariuszy. Spotkanie pn. „Podróż z historią i legendą” odbyło się w ramach skierowanego do młodych czytelników, a organizowanego już po raz dziewiąty wydarzenia „Z książką na walizkach”. Gospodarzem spotkania była dyrektor Biblioteki, pani Halina Zaręba, a uczestniczyli w nim uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Czudcu.

Izabella Klebańska urodziła się w 1959 r. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, autorką scenariuszy teledysków muzycznych oraz programów telewizyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży („Piosenkarnia”, „Tut Turu”, „Miganki”) oraz książek wprowadzających młodego czytelnika w świat muzyki. Do tej pory ukazały się jej następujące publikacje: „Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada”, „Akolada. 8 stopień wtajemniczenia”, „Muzyczna zgraja”, „Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami”, „Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie” oraz „Operowe straaachy”.

- Jestem muzykiem z wykształcenia, pisząc o muzyce staram się podzielić swoją wiedzą w sposób niekonwencjonalny – powiedziała autorka w chwilę po uroczystym powitaniu. Następnie zaprezentowała po kolei każdą z napisanych przez siebie książek. Zgromadzone na spotkaniu dzieci poznały bohaterkę dwóch z nich, sympatyczną dżdżownicę Akoladę. Na kartach publikacji wesoła bohaterka opowiada o tym, jak można zapisywać muzykę. Skąd takie a nie inne imię dżdżownicy? Tego dzieci dowiedziały się od autorki. – Akolada to znak muzyczny, więc imię bohaterki nie wzięło się znikąd. Znak ten, mający postać klamry, spina pięciolinie – wyjaśniła Izabella Klebańska. 

Pisarka zapoznała też dzieci z tańcami ludowymi oraz salonowymi z różnych epok i stron świata. Opowiedziała im m.in. legendę o powstaniu tańca o nazwie tarentela. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, co ma on wspólnego z groźną tarantulą. Usłyszeli też opowieść o mrocznej Królowej Nocy, bohaterce opery „Czarodziejski flet” W.A. Mozarta.

Autorka szybko nawiązała dobry kontakt z młodymi czytelnikami i zachęciła je do aktywnego uczestniczenia w spotkaniu. Od początku spotkanie było bardzo ciekawe, wesołe i dynamiczne. Izabella Klebańska nie tylko opowiadała o muzyce i czytała fragmenty swoich książek, ale też grała na skrzypcach, zadawała dzieciom pytania, prezentowała fragmenty utworów z płyt dołączonych do publikacji, organizowała quizy oraz zabawy muzyczno-ruchowe. Był też czas na zatańczenie wspomnianej taranteli, mazura, a także dawnego tańca francuskiego o nazwie branle.

Młodszym uczestnikom szczególnie zapadła w pamięć zabawna opowiastka o muzykalnym kocie. Zwierzak ten miałczał wyjątkowo melodyjnie, a pewnego dnia dał pani Izabelli kartkę z dziwnymi nutami. I wtedy to pisarka wymyśliła kocią nutę, którą to czasem ozdabia dedykacje do książek.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Na koniec dzieci wręczyły autorce bukiet kwiatów. Można było też zakupić książki Izabelli Klebańskiej, zdobyć jej podpis i stanąć do pamiątkowej fotografii.

Artykuł ukaże się w najnowszym numerze Kwartalnika czudeckiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...