sobota, 14 listopada 2015

XXV Międzynarodowa Jesień Literacka Pogórza 2015

W dniu 6 października 2015 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu odbyło się spotkanie w ramach XXV Międzynarodowej Jesieni Literackiej. Mury biblioteki zaszczycili swą obecnością tym razem poeci Kazimierz Burnat z Wrocławia i Jan Dydusiak z Sydney w Australii oraz pochodzący z Ukrainy muzyk Andrij Jackiw.


W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i grono pedagogiczne klas licealnych i gimnazjalnych z Czudca. Gospodynią spotkania była dyrektor czudeckiej biblioteki p. Halina Zaręba. Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka to cykliczne spotkania autorskie, lekcje literackie, wystawy oraz kiermasze, odbywające się w bibliotekach oraz szkołach. Inicjatorem i organizatorem wydarzenia jest poeta i satyryk Andrzej Grabowski.

Po słowie wstępu wypowiedzianym przez panią dyrektor, głos zabrał Kazimierz Burnat, który rzekł kilka słów na temat swoich współtowarzyszy. Dowiedzieliśmy się dzięki temu, że Andrij Jackiw to znakomity kompozytor, wykonujący muzykę na wielu różnych instrumentach, min. na akordeonie, fletni pana i należącej do rodziny fletów so piłce. Jest on vice dyrektorem Filharmonii Lwowskiej i dyrektorem zespołu muzycznego Wysoki Zamek. Krótko mówiąc Andrij Jackiw to postać bardzo rozpoznawalna na Ukrainie.


Przybyły z dalekiego Sydney Jan Dydusiak urodził się w Polsce, ale od lat mieszka w Australii. Jest nie tylko poetą, ale też prozaikiem, redaktorem Polskiego Radia w Sydney i przewodnikiem. Mieszkający na co dzień we Wrocławiu Kazimierz Burnat powiedział o sobie, że jego pasją jest działanie na rzecz młodych i starszych. Uprawia poezję i eseistykę.
Spotkanie upłynęło na słuchaniu wierszy Kazimierza Burnata i Jana Dydusiaka oraz ich wypowiedzi na temat współczesnej poezji, a także utworów wykonanych przez Andrija Jackiwa. Tęsknota drugiego z wymienionych poetów za rodzinnym krajem ma swe odbicie właśnie w jego wierszach. Nie skupia się on jednak jedynie na tym. Choć ma w swym dorobku wiersze przepełnione tęsknotą do Ojczyzny, przez lata wędrówek po Australii, po piaskach, wyspach, pustyniach, nauczył się miłości i do tamtej ziemi. – Ta miłość zaowocowała również strofami wierszy – powiedział poeta.


Zgromadzeni w bibliotece słuchacze dowiedzieli się też, że nie każdy wiersz to poezja i że każdy, nawet największy poeta, ma na swoim koncie słabsze wiersze. – Poezja to uzewnętrznienie przeżyć wewnętrznych za pomocą artystycznie splecionych ze sobą słów bogatych znaczeniowo – podsumował Kazimierz Burnat. Następnie Andrij Jackiw przedstawił instrumenty, na których grał, część z nich bardzo charakterystycznych właśnie dla Ukrainy (m.in. wspomniana wcześniej sopiłka). Na koniec spotkania zagrał Toccatę i fugę Bacha. Tegoroczni goście zebrali ze strony słuchaczy zasłużone brawa. Był też czas na zdobycie pamiątkowych wpisów i zrobienie wspólnych fotografii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...