środa, 31 sierpnia 2016

Z książką na walizkach - spotkanie z Mikołajem Kamlerem w Czudcu


W dniu 3 czerwca 2016 r. w murach Gminnej Biblioteki Publicznej w Czudcu gościł ilustrator książek dla dzieci Mikołaj Kamler. Gospodynią spotkania była pani dyrektor Halina Zaręba, a uczestniczyły w nim dzieci z czudeckiej Szkoły Podstawowej. “Z książką na walizkach” to cykliczne, odbywające się co roku u progu wakacji, spotkania młodych czytelników z pisarzami i ilustratorami książek. Tegoroczne nosiło tytuł “Odkrywcy”.


Mikołaj Kamler ukończył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1995 r. rysuje ilustracje i projektuje okładki. Stworzył m.in. obrazki do książek “Jagiełło pod prysznicem” Pawła Wakuły, “Jak się koty urodziły” Joanny Papuzińskiej czy “Zbój” Renaty Piątkowskiej. Lubi też grać w gry planszowe i tzw. RPG. Z chęcią zagrałby także na jakimś instrumencie, niestety nie potrafi.

Na początku spotkania pan Mikołaj zapytał dzieci, po co ich zdaniem są ilustracje w książkach. Uczniowie chętnie odpowiadali na zadane pytanie. - Żeby zobaczyć, jak dana postać wygląda, kiedy nie możemy sobie jej sami wyobrazić. Po to, by zachęcić dzieci do czytania książki - można było usłyszeć z sali. Okazuje się, że bycie ilustratorem nie jest wcale takie proste. - Ilustrator na początku musi dokładnie przeczytać książkę - powiedział pan Mikołaj. Za przykład wziął wspomnianą już pozycję pt. “Jagiełło pod prysznicem”. Opowiedział, że kiedy miał przystąpić do zilustrowania jej, musiał najpierw dowiedzieć się, jak w danej epoce ludzie się ubierali i jak wyglądał wtedy świat. Następnie zapoznał dzieci z kolejnymi etapami powstawania ilustracji do książki.

Podczas spotkania uczniowie rysowali z panem Mikołajem, potem zaproponował on zabawę pt. "Jak powstaje książka?". Każdy z uczniów odgrywał inną rolę, m.in. pisarza, ilustratora, wydawcy, korektora, redaktora, drukarza, introligatora, dystrybutora, księgarza czy bibliotekarza. Po jej zakończeniu dzieci mogły zadawać pytania. Była też okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć oraz zdobycia dedykacji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...