niedziela, 23 października 2016

Poezja jest to szaleństwo kosmosu pod czaszką człowieka. Spotkanie autorskie z Anną Oliwińską-Wacko

W dniu 26 września 2016 r. w murach Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie gościła autorka książek, poetka i redaktor naczelna „Kwartalnika Czudeckiego” Anna Oliwińska-Wacko. Gospodarzem spotkania była p. Jolanta Urban.

Pani Anny Oliwińskiej-Wacko czytelnikom „Kwartalnika Czudeckiego” przedstawiać chyba nie trzeba. Napiszę tylko, że funkcję redaktor naczelnej tego czasopisma piastuje od 2002 r. Jest absolwentką filologii polskiej WSP w Rzeszowie. Mieszka w Czudcu i tu też pracuje w Publicznym Gimnazjum im. Św. Kingi. Jest autorką tomików poezji i książek. Pisze również artykuły do czasopism. Należy do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Czudeckiej. Nie można nie wspomnieć o tym, że to również laureatka konkursów poetyckich.


Bohaterka dzisiejszego artykułu spotkanie rozpoczęła od prezentacji swoich pierwszych tomików. - Mam do nich duży sentyment. Są związane z miejscem, w którym mieszkam – powiedziała. Następnie odczytała utwory „Codzienność”, „Jak kamień w wodę” oraz „Góra zamkowa”. Temu ostatniemu poświęciła więcej czasu. - Góra zamkowa jest obecna nie tylko w moich zainteresowaniach poetyckich, ale też w książkach o Czudcu mojego autorstwa – przyznała. Opowiedziała też legendę o zamku czudeckim.

Później poetka, którą fascynuje także przyroda, przeczytała utwory z drugiego tomiku: „Wieczorne zaklęcie” i „Widok z ganku latem”. Tutaj chciałabym poświęcić więcej miejsca temu drugiemu wierszowi. To wspaniale, że w utworze można zatrzymać ulotne chwile. Tego widoku, o którym pisała p. Anna już nie ma. Na szczęście na zawsze pozostał na kartach jej tomiku w postaci wiersza. Bardzo ciekawą formę przybrał trzeci tomik p. Anny pt. „Słowa do matki”. Składa się on bowiem z trzech części, a każda z nich poświęcona jest innej Matce: pierwsza – mamie poetki, druga – Ojczyźnie, trzecia – Matce Bożej. Z tego tomiku zaprezentowane zostały takie wiersze jak „Odchodzenie”, „Miejsce”, „Modlitwa”, „Kołysanka” oraz „Kurhany nocą”. Poetka odczytała też utwory, które zdobyły nagrody w konkursach: „Miłosierny”, „Prośba wędrowca”, „Psalm o ciszy” i „Wierchy nocą”.

Potem p. Anna opowiedziała o pracy regionalisty. - Pochłania ona dużo czasu, ale daje sporo satysfakcji – przyznała. Odwiedzając późniejszych bohaterów swych publikacji, ma okazję poznawać naszą historię z ust naocznych świadków. Podzieliła się tym, jak pracowała nad pierwszym tomem „Dziejów Czudca”. Przy okazji wspomniała zmarłego nie tak dawno temu pasjonata historii Stanisława Stysia, który wspierał ją podczas pisania tej książki. Podczas pracy nad nią spędziła wiele czasu nad dokumentami, wysłuchała też wspomnień wielu osób.

Poetka podzieliła się też dwiema ważnymi rodzinnymi historiami. Pierwszą z nich była powieść o żołnierzu, bracie mamy, Józefie Gwoździańskim, który poszedł na wojnę w 1939 r. i nigdy nie wrócił. Matka bohatera tej historii, a babcia p. Anny, przez lata, aż do swojej śmierci, siadała przy oknie, odmawiała różaniec i patrzyła na drogę wiodącą do ich domu, wypatrując swojego zaginionego syna. P. Anna poświęciła jej wiersz „Stare okulary”. Opowieść ta ma swój finał w 2015 r. Szczątki Józefa Gwoździańskiego wraz z nieśmiertelnikiem, znaleziono w zbiorowej mogile znajdującej się pod Lwowem. Szczęśliwie sprowadzono je do naszego kraju i pochowano w polskiej ziemi. Na tę okazję poetka napisała „Piosenkę dla żołnierza”. Druga historia opowiada o ciotce Franciszce, która zginęła w lipcu 1943 r. w rzezi wołyńskiej. P. Anna poświęciła jej wiersz pt. „Drzazgi”.

Na koniec uczestniczący w spotkaniu goście, a było ich tyle, że zajęli całą biblioteczną salę, mogli zadać pytanie poetce. Odpowiadając na jedno z nich, swoją pracę podsumowała słowami: „Poezja jest to szaleństwo kosmosu pod czaszką człowieka”.

Niniejszy artykuł ukazał się w najnowszym numerze Kwartalnika Czudeckiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie choć kilka słów w komentarzu. :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...